Skip to main content

Gdzie w domu najlepiej postawić kominek?

Planując montaż kominka, należy mieć na uwadze nie tylko konieczność wybrania odpowiedniego modelu i zasady działania, lecz przede wszystkim koniecznie trzeba przed zakupem określić miejsce jego montażu. Wbrew pozorom nie jest to wcale proste zadanie, dlatego zaleca się, aby zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. O czym trzeba wiedzieć, wybierając odpowiednie miejsce na kominek w domu?

Jakie miejsce na kominek wybrać?

Jakie warunki techniczne musi spełniać miejsce na kominek?

Od czego powinno się zacząć wybieranie odpowiedniego miejsca na kominek? W pierwszej kolejności pamiętać trzeba, że rozważane miejsce musi spełniać podstawowe wymagania techniczne. Chodzi tu przykładowo o odpowiednią wytrzymałość stropu lub podłogi. Planując projekt i montaż kominków warto posiłkować się informacjami zamieszczonymi pod adresem kominkilexus.pl, gdzie dokładnie można zobaczyć, że nawet najprostsze kominki potrafią być bardzo masywne. Słaba podłoga lub strop może po prostu takiego obciążenia nie wytrzymać.

Kolejną sprawą, o której należy wspomnieć, jest konieczność unikania obecności instalacji elektrycznej, gazowej lub grzewczej w pobliżu miejsca, w którym planować się będzie montaż kominka. Zaleca się natomiast, aby kominek był zlokalizowany blisko komina.

Jakie pomieszczenie będzie najlepsze na kominek?

Wiele osób zastanawia się, które pomieszczenie będzie najlepsze pod kątem montażu kominka. Część osób skłania się ku salonowi, spora grupa woli sypialnię, a są i tacy, którzy preferują kominek w łazience. Chcąc podjąć trafną decyzję, warto na podanej stronie przeczytać nawet najprostszy poradnik kominkowy, który pozwoli zapoznać się z kryteriami wyboru.

Określając pomieszczenie, w którym postawiony zostanie kominek, na uwadze należy mieć przede wszystkim to, jaką ma on pełnić funkcję. Jeśli będzie to element grzewczy, powinien stanąć w centralnej części mieszkania. Najczęściej takim pomieszczeniem jest salon, w którym dodatkowo domownicy w ciągu dnia spędzają zdecydowanie najwięcej czasu. Dzięki temu pochodzące z kominka ciepło rozchodzić się będzie równomiernie na całe wnętrze. Jeśli jednak kominek nie będzie wykorzystywany do ogrzewana, a jego funkcja ograniczać się będzie jedynie do aspektów estetycznych, postawić go będzie można właściwie w dowolnym miejscu.

W którym pokoju w domu zainstalować kominek?

Kominek w centrum pomieszczenia czy przy oknach?

Wybierając miejsce podstawienia kominka, powinno się jeszcze na koniec określić, która część pomieszczenia będzie najlepsza. Czy powinno się kominek ustawić w rogu, w centrum a może między oknami?

Jeśli kominek ma ogrzewać pomieszczenie, najlepiej będzie ustawić go w pobliżu okien. Wiedzieć bowiem trzeba, że to właśnie przez nie ciepło w największym stopniu wydostaje się z wnętrza. Jeśli zależy nam na walorach estetycznych, powinno się kominek ustawić w centralnym najbardziej reprezentatywnym miejscu, dzięki czemu będzie on stanowił piękną ozdobę całego pomieszczenia. Kiedy można postawić kominek w rogu? Takie miejsce polecane jest w sytuacji, gdy pomieszczenie posiada niewielki metraż i zwyczajnie nie ma miejsca, aby ustawić kominek w innym miejscu.