Jak zamontować klimatyzator?
Klimatyzatory coraz częściej pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach. Nie ma w tym niczego dziwnego: ich zakup pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego, zminimalizowanie rachunków za ogrzewanie oraz na skuteczne oczyszczenie powietrza. Wiele osób zastanawia się w tej sytuacji: jak zamontować klimatyzator?
Czy można samodzielnie zamontować klimatyzator?
Teoretycznie samodzielny montaż instalacji klimatyzacyjnej typu split jest możliwy, istnieją jednak dwie zasadnicze przeszkody, które utrudniają jego przeprowadzenie:
- konieczność posiadania uprawnień f-gazowych (wymagane są one do przeprowadzenia prac instalacyjnych);
- konieczność zdobycia świadectwa kwalifikacji zawodowej w zakresie naprawy i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych (trzeba je posiadać, by napełnić układ czynnikiem chłodniczym i przeprowadzić test szczelności).
W praktyce najczęściej montaż klimatyzacji zleca się więc wyspecjalizowanej firmie - cena jej usług jest z zasady niższa od kosztu kursów i egzaminów, wymaganych do zdobycia stosownych kwalifikacji.
Jak przygotować się do montażu klimatyzacji?
Najczęściej przygotowania do montażu klimatyzacji rozpoczynają się od oględzin domu, w którym zostanie ona zainstalowana. Należy też zapoznać się z dokumentacją wybranego urządzenia. Na tym etapie planuje się również przebieg prac oraz wybiera miejsca, w których znajdą się poszczególne elementy systemu. Jeżeli zdecydujemy się na powierzenie robót fachowcom, wybiorą oni z pewnością najlepszą lokalizację jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Prace nie zajmą im też zbyt wiele czasu.
Jak przebiega montaż klimatyzacji?
Montaż klimatyzacji można podzielić na dwa etapy:
- instalację jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz połączenie systemu za pomocą specjalnych rur;
- testy szczelności i uruchomienie systemu.
Poniżej postaramy się pokrótce je omówić.
Jak przebiega montaż jednostki zewnętrznej i wewnętrznej klimatyzacji?
W pierwszym etapie prac zwykle montuje się jednostkę wewnętrzną. W tym celu należy wykonać otwory o średnicy 5-6 cm w ścianie budynku - posłużą one do wyprowadzenia kabli oraz rur z czynnikiem chłodniczym. Następnie montuje się specjalny wsporniki, na których zostanie zamocowana jednostka (najczęściej można je znaleźć w zestawie z urządzeniem). Kiedy prace te zostaną zakończone, montażysta może podłączyć zasilanie oraz przewód freonowy do instalacji. Przebieg montażu jednostki zewnętrznej jest podobny, wymagane jest jednak wykonanie kilku dodatkowych działań, związanych z precyzyjnym montażem rurek miedzianych (mowa tu np. o kielichowaniu).
Jak wygląda uruchomienie systemu klimatyzacji?
Przed uruchomieniem systemu klimatyzacji należy:
- usunąć wilgoć z instalacji freonowej i odpowietrzyć ją;
- sprawdzić szczelność układu przy pomocy pompy próżniowej oraz wakuometru.
Po przeprowadzeniu tych prac instalator może wykonać próbne uruchomienie napełnionego czynnikiem chłodniczym systemu. Jeżeli test przebiegnie pomyślnie, montażyście pozostanie jedynie udzielenie krótkiego instruktażu, dotyczącego obsługi urządzeń, osobie, która będzie korzystać z klimatyzacji na co dzień.