Skip to main content

Jak zaprojektować małą sypialnie z szafą lub garderobą?

Aranżacja pomieszczeń o niewielkim metrażu nie jest łatwym zadaniem. Dotyczy to zarówno kuchni czy salonu jak i sypialni, w której nie tylko śpimy, ale również odpoczywamy po ciężkim dniu czy też przygotowujemy się do kolejnych wyzwań. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak urządzić małą sypialnię z szafą lub garderobą, zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje.

Garderoba w małej sypialni - jak urządzić

Czy w małej sypialni można urządzić garderobę?

Odpowiednio dobrana i przemyślana w każdym szczególe aranżacja, pozwala na wprowadzenie wielu, z pozoru niemożliwych rozwiązań. Jednym z nich jest wygospodarowanie miejsca na garderobę w sypialni o małym metrażu. Istotną rolę będą tutaj odgrywać przede wszystkim idealnie dopasowane meble, wykorzystujące w pełni potencjał dostępnej przestrzeni. Po przejściu na stronę garderoby Komandor zobaczysz wiele praktycznych, a zarazem komfortowych rozwiązań, które mogą stać się źródłem inspiracji. Co ważne, będą to szafy na wymiar, które wpasują się w każdą przestrzeń. Tą z kolei wydzielić można przy pomocy ścianki działowej lub drzwi przesuwnych, które nie tylko nie zajmą dużo miejsca, ale wprowadzą do pomieszczenia dodatkowe walory estetyczne.

Jakie szafy sprawdzą się w małych sypialniach?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń, w którym powinniśmy czuć się komfortowo, by odpoczywać i regenerować siły. Dlatego też warto zadbać o wysoką estetykę, ale również i jakość zastosowanych rozwiązań tak, by zapewniały one sprawne funkcjonowanie na co dzień. Jak przeczytasz na stronie sypialnie Komandor, to właśnie szafy na wymiar będą idealnym rozwiązaniem do każdej sypialni. Dzięki nim można stworzyć harmonijne kompozycje z innymi elementami wystroju, wpasowując je nie tylko w przestrzeń, ale również w kolorystykę i styl aranżacji. W małych sypialniach doskonale sprawdzą się szafy z drzwiami składano-przesuwnymi, które nie potrzebują dodatkowego miejsca, by sprawnie się otwierać. Takie rozwiązanie pozwala również na ustawienie w pobliżu innych mebli, np. łóżka, co dodatkowo ułatwia aranżację niewielkiego pomieszczenia.

Szafa w małej sypialni

Jak zaprojektować szafę do sypialni?

Odpowiednio zaprojektowana szafa to gwarancja wysokiej estetyki i komfortu codziennego użytkowania. To właśnie dlatego warto dokładnie przemyśleć, które rozwiązania najlepiej sprawdzą się w naszej sypialni. Cennym źródłem wskazówek w tym zakresie może być artykuł "Szafa w sypialni - inspiracje. Jak zaprojektować wnętrze szafy?", którego autor wyróżnił kilka aspektów wartych uwagi przy projektowaniu szafy do sypialni. I tak:

  • jeśli Twoja garderoba składa się w znacznej mierze z eleganckich koszul lub sukienek, warto zaprojektować szafę z dużą ilością drążków, umożliwiających wieszanie odzieży,
  • ci, którzy preferują ład i porządek, z pewnością wybiorą szafy z wyraźnym podziałem na rzeczy składne, wiszące i tekstylia,
  • dzieląc szafę z inną osobą, warto postawić na dwa bliźniacze moduły, dostosowując je do wzrostu użytkowników i rodzaju posiadanej przez nich garderoby.

Jak wybrać meble do sypialni o małym metrażu?

Wybierając meble do małej sypialni, warto postawić na funkcjonalne rozwiązania. Będą to przede wszystkim wspomniane już szafy przesuwne na wymiar, ale również wiszące półki, umożliwiające maksymalne wykorzystanie przestrzeni ściennej, składane stoliki i łóżka z pojemnymi szufladami. Aranżując sypialnię, warto postawić też na zasadę symetrii, gwarantującą porządek, ład i harmonię. Zgodnie z jej wytycznymi, centralny punkt pomieszczenia powinno stanowić łóżko z niewielkimi stolikami nocnymi. Jeśli będzie ono przylegało do ściany, szafę należy postawić po przeciwległej stronie, dzięki czemu można zyskać nieco miejsca na niewielką komodę. W pomieszczeniu o niewielkim metrażu nie sprawdzą się natomiast masywne szafki czy fotele, które dodatkowo przytłoczą niewielką przestrzeń.

Meble do małej sypialni

O czym jeszcze warto pamiętać, aranżując niewielką sypialnię z szafą lub garderobą?

Aranżując niewielkich rozmiarów sypialnię z szafą lub garderobą, warto pamiętać o rozwiązaniach, dzięki którym pomieszczenie wyda się nieco większe. Doskonałym pomysłem będą więc szafy z lustrami, optycznie powiększającymi przestrzeń. Należy postawić również na jasne barwy, które odbijają światło. Niezwykle istotny będzie też dobór oświetlenia. Garderobę warto więc doświetlić światłem zadaniowym. Z kolei w samej sypialni sprawdzą się kinkiety czy nowoczesne lampy LED, które nie tylko nadadzą pomieszczeniu walorów estetycznych, ale również zadbają o zbudowanie odpowiedniego nastroju, sprzyjającemu odpoczynkowi po dniu pełnym wyzwań.