Przejdź do głównej treści

Jak zwiększyć szczelność okien?

Nowoczesne okna umożliwiają dużą regulację pod kątem szczelności i spasowania. Ważne jest jednak, by zadbać o odpowiednie ustawienie już podczas montażu. Na etapie projektowania nieruchomości konieczne jest odpowiednie umiejscowienie okien i wybranie odpowiedniego typu, dopasowanego do zastosowania budynku. Okna zamontowane w budynku już gotowym również można odpowiednio wyregulować, by były szczelniejsze.

W jaki sposób reguluje się okna?

Po co reguluje się okna?

Możliwość regulacji okien umożliwia dostosowanie uszczelnienia do aktualnej pory roku. Ustawienie jest na tyle proste, że każdy jest w stanie dokonać tego samodzielnie przekręcając odpowiednią zapadkę przy mechanizmie zamknięcia okna. Dokładniejsza regulacja okna na zawiasie wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, bądź skorzystania z poradników takich jak ten na proponowanej stronie. Regulacja jest niezbędna, ponieważ w czasie użytkowania skrzydła okienne lekko opadają i utrudnione staje się ich domykanie. Również szczelność jest wtedy znacznie obniżona. Wyrównanie skrzydeł okiennych nie tylko ułatwia ich zamykanie, ale też przedłuża żywotność mechanizmu zamykania oraz samych zawiasów.

Sezonowa regulacja okien

Istotne jest, by przed każdym sezonem letnim oraz zimowym wyregulować odpowiednio okno, by zapewnić właściwy dla sezonu przepływ powietrza. Dzięki temu zimą do nieruchomości dostaje się mniej chłodnego powietrza, które obniżałoby temperaturę wewnątrz, a latem dostarczamy świeże powietrze, zapewniające lepszą cyrkulację i wentylację, przez co odnosi się wrażenie większego chłodu w upalne dni.

Przygotowanie budynku

Na etapie budowy nieruchomości niezbędne jest odpowiednie przygotowanie otworów okiennych. Jeśli będą one niewłaściwego rozmiaru, ciężko będzie utrzymać szczelność ze względu na konieczność uzupełniania szczelin. Wnęki okienne powinny być odpowiednio wyrównane oraz otynkowane.

Po zakończeniu prac przez inwestora na miejsce wkracza firma zajmująca się montażem okien. Firmy dokonują niezbędnych pomiarów, zamawiają dopasowaną stolarkę okienną i dokonują szczelnego montażu wykorzystując przygotowane otwory okienne. Warto zapoznać się z poradnikiem dostępnym pod adresem https://oknabochnia.pl/szczelny-montaz-okien-jak-odpowiednio-przygotowac-otwory-okienne/, by otwory okienne były przygotowane jak najlepiej. W przypadku wymiany istniejącej już stolarki dokonywana jest „odkrywka” mająca na celu sprawdzenie jak dotychczasowe okno było zamontowane oraz w jaki sposób ukryć nową ramę względem elewacji budynku.

Jak odpowiednio przygotować otwory okienne?

Uszczelnianie okna po montażu

W przypadku nowoczesnych okien istnieją duże możliwości regulacyjne. Podstawowym sposobem uszczelniania jest ograniczanie przepływu powietrza w zamontowanym w oknie wywietrzniku. Nie jest zalecane całkowite zamykanie go, jednak jest to możliwe. Dodatkowo wszystkie okna można poddawać odpowiedniej regulacji, dzięki której możliwe jest doszczelnienie lub rozszczelnienie okna. W przypadku starszej stolarki okiennej warto zastosować nowe uszczelki. Stosowana w nich guma z czasem traci swoje właściwości i elastyczność, przez co starsza stolarka może nie utrzymywać odpowiedniej szczelności.