Obudowa kominkowa w małym mieszkaniu – czy to możliwe?
Kominki zwykle kojarzą się z przestronnymi salonami w domach jednorodzinnych. Okazuje się jednak, że mogą się na nie zdecydować również właściciele mieszkań, np. w blokach. Gdzie szukać takich rozwiązań i czy rzeczywiście warto? Wyjaśniamy!
Kominek w bloku — czy to w ogóle możliwe?
Montaż kominka w mieszkaniu w bloku jest wykonalny. Należy jednak wybrać odpowiedni model paleniska, ponieważ nie każdy nadaje się do takiego zastosowania. Przykładowo wkłady kominkowe z płaszczem wodnym muszą być zlokalizowane blisko przyłącza wody i komina odprowadzającego spaliny. Nie w każdym mieszkaniu jest możliwość spełnienia takich warunków.
Alternatywą są natomiast biokominki. Ten rodzaj urządzeń można instalować wszędzie — także w mieszkaniach w blokach.
Kominek w mieszkaniu — jak sprawdzić, czy można go zamontować?
Znalezienie idealnego kominka do swojego mieszkania nie jest trudne. Możesz przejrzeć popularne obudowy kominkowe i określić, która z nich najbardziej wpisuje się w Twoje preferencje. Zanim to jednak zrobisz, musisz się upewnić, czy montaż paleniska w Twoim lokalu w ogóle jest możliwy. Od czego to zależy? Znaczenie mają m.in.:
- rodzaj kominka,
- wysokość budynku (liczba pięter),
- otrzymanie zgody wspólnoty mieszkaniowej,
- spełnienie warunków związanych z wentylacją i odprowadzaniem spalin.
Powyższe kwestie są bardzo ważne. Nie można ich lekceważyć, ponieważ wpływają przede wszystkim na bezpieczeństwo użytkowania kominka.
Kominki w blokach a przepisy — gdzie szukać norm prawnych?
Zanim wybierzesz swój wymarzony kominek i zaplanujesz jego instalację, sprawdź, czy w Twoim przypadku jego montaż nie złamie przepisów. Chodzi przede wszystkim o zasady:
- prawa budowlanego,
- bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
- ustalone wewnętrznie przez wspólnotę mieszkaniową lub zarządcę obiektu.
Na wstępie warto sięgnąć do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać budynki. W 4 rozdziale tego aktu prawnego znajdziesz poszczególne wytyczne, które muszą zostać spełnione w przypadku kominka umieszczonego w obiektach wielorodzinnych (czyli np. blokach, kamienicach).
Czy zgoda wspólnoty mieszkaniowej na kominek zawsze jest wymagana?
Uzyskanie zgody zarządcy obiektu na montaż kominka zawsze jest obligatoryjny. Nawet jeśli spełniasz wyżej wspomniane ogólne zasady prawne, wspólnota może odmówić wydania pozwolenia. Niestety ma w tej kwestii pełną dowolność i nie można zanegować takiej decyzji.
Jaka alternatywa dla kominka w bloku?
Jeśli przepisy uniemożliwiają Ci instalację tradycyjnego kominka w mieszkaniu w bloku, możesz zdecydować się na biokominek. Paliwo stałe (np. drewno) jest w nim zastąpione przez specjalny płyn lub żel. Efekt wizualny jest podobny, natomiast biokominki nie muszą spełniać wymogów związanych z wentylacją czy kubaturą pomieszczeń.
Montaż obudowy kominkowej w małym mieszkaniu jest możliwy. Należy się jednak upewnić, czy jest on zgodny z przepisami i uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Alternatywą mogą być biokominki. To ciekawa opcja dla osób, którym zależy na palenisku w mieszkaniu, ale nie mogą sobie pozwolić na jego tradycyjną wersję.