Skip to main content

Rodzaje pomp ciepła - najczęściej montowane pompy w Kielcach 2024

Z roku na rok coraz bardziej rośnie popularność odnawialnych źródeł energii. Wielu mieszkańców Kielc decyduje się na zmianę swojego systemu ogrzewania domu oraz podgrzewania wody na bardziej energooszczędny i ekologiczny. Dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła, które zapewniają praktycznie bezobsługową pracę i nie zanieczyszczają środowiska.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła?

Jak działają pompy ciepła?

Dużą zaletą pomp ciepła jest brak konieczności dostarczania do nich materiału, który poprzez spalanie oddaje energię do układu ogrzewania. Działają one podobnie jak lodówka. Jednak zamiast emitować ciepło poza układem, wykorzystuje się je w centralnym ogrzewaniu. Na stronie https://www.appenergy-kielce.pl/pompy-ciepla poznać można dokładnie sposób ich działania oraz znaleźć informacje związane z montażem i użytkowaniem. W przypadku pomp posiadających wymienniki ciepła wykorzystuje się ciepło zgromadzone pod ziemią lub w ciekach wodnych, by podgrzać specjalny płyn niezamarzający, który podgrzewa powietrze, a jego temperatura jest dodatkowo podnoszona poprzez sprężanie.

Jakie rodzaje pomp ciepła są dostępne na rynku?

Na chwilę obecną największą popularnością cieszą się dwie grupy pomp ciepła. Pierwszą z nich są pompy z wymiennikiem ciepła, w których wymiennik pobiera ciepło zgromadzone w gruncie, poniżej głębokości zamarzania lub z cieku wodnego. Pompy te są rozwiązaniem droższym, ponieważ wymagają instalacji dodatkowych elementów i są trudniejsze w montażu.

Drugą grupą są pompy powietrzne. Ich zaletą jest brak konieczności używania dodatkowych wymienników ciepła, a montaż i podłączenie istniejącej już instalacji centralnego ogrzewania jest prosty. Powietrzne pompy ciepła dzielimy dodatkowo na :

  • pompy ciepła split, które zawierają moduł instalowany wewnątrz oraz drugi montowany na zewnątrz budynku,
  • pompy ciepła monoblok, które składają się z jednego urządzenia, montowanego na zewnątrz budynku.

Ze względu na prostszy montaż i niższy koszt, największym zainteresowaniem cieszą się właśnie powietrzne pompy ciepła.

Jaki rodzaj pompy ciepła najlepiej kupić?

Jaką pompę ciepła wybrać?

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim od posiadanego terenu oraz tego, czy będzie ona montowana podczas budowy domu, czy też instalacja będzie wykonywana w już istniejącym budynku. W przypadku powietrznych pomp ciepła tańszym rozwiązaniem jest wersja split, jednak wymaga ona regularnych kontroli szczelności, a jej montaż jest trudniejszy, co podnosi koszt samego montażu i dalszej eksploatacji. Pompy monoblok są droższe w zakupie, ale ich montaż jest bardzo prosty. Dalsza eksploatacja pozostaje praktycznie bezobsługowa.

Aktualnie najpopularniejszą pompą ciepła wśród mieszkańców Kielc jest Mitsubishi Heavy Hydrolution, która zapewnia trwałość, cichą pracę i bardzo dobrą wydajność. Dla osób dysponujących większym budżetem polecić można pompę Nibe S2125, która zapewnia bardzo dobrą wydajność przy zachowaniu świetnej klasy energetycznej A+++. Cicha praca i skuteczność gwarantowane są przez producenta, który pochodzi ze Szwecji, gdzie wymagania energetyczne są wyjątkowo rygorystyczne, a warunki zimowe wymagające.